Lista aktualności Lista aktualności

ZAKOŃCZYŁY SIĘ DZIAŁANIA STRAŻY LEŚNEJ POD KRYPTONIMEM „KŁUSOWNIK”

Zakończyła się trzydniowa akcja „Kłusownik”, której celem były profilaktyczne działania ograniczające zjawiska kłusownictwa i wnykarstwa

Podczas realizacji regionalnej akcji „Kłusownik”, strażnicy leśni z Nadleśnictwa Orneta 1 lutego przejeżdżając przez teren jednego z leśnictw na terenie gminy Lelkowo zauważyli na śniegu świeże ślady butów prowadzących w kierunku lasu. Wzbudziło to ich podejrzenie, że mogą to być ślady kłusownika, więc poszli po śladach. Po przejściu ponad 9 kilometrów w jednym z kompleksów leśnych, poruszając się śladami - odnaleźli 25 wnyków. Wszystkie wnyki zostały zdjęte. Teraz będą prowadzone czynności wyjaśniające mające na celu ustalenie sprawcy tego procederu. Sprawcy grozi kara nawet do roku pozbawienia wolności.
 
Trudno sobie wyobrazić jak męczą się zwierzęta, które wpadają we wnyki i w jakich męczarniach tracą życie. Pomimo upływu lat uświadamiania ludzi ten nieludzki sposób zdobywania pożywienia ciągle jest stosowany i wciąż wymaga naszej reakcji. Prowadząc cykliczne działania na terenach leśnych posiadamy większą wiedzę w tym zakresie - skuteczniej można walczyć z tym procederem. Nie zawsze wiadomo kto zakłada wnyki, ponieważ trudno złapać sprawcę na gorącym uczynku. Dla nas każdy złapany kłusownik to mały sukces, a każdy zlikwidowany wnyk to jedna szansa na przeżycie zwierzęcia. Faktem jest jednak to, że wnykarstwo posiada charakter jednostkowy. Praktyka wskazuje na jego lokalny charakter występowania. Często jest to forma tradycji przekazywanej z ojca na syna. Po ustaleniu i złapaniu sprawcy zazwyczaj problem zanika na kilka lat.
 
Dlatego poprzez media apelujemy o zwracanie uwagi na problematykę kłusownictwa i wnykarstwa, a do kłusowników apelujemy o zaprzestanie tego procederu. Dopóki znajdowane będą wnyki koniecznością będzie kontynuowanie takich akcji i ponoszenie wysiłków z naszej strony w celu przeciwdziałania temu procederowi.