Asset Publisher
Wizyta francuskich przyrodników
Wizyta przyrodników z Bretanii z Departamentu Côtes-d'Armor na terenie Nadleśnictwa Orneta.
W dniach 13 - 17 maja 2013 roku przyrodnicy z Bretanii, z Departamentu Côtes d'Armor, na zaproszenie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Nadleśniczego Nadleśnictwa Orneta odwiedzili Polskę w celu kontynuacji wymiany doświadczeń jakie miały miejsce w trakcie polsko-francuskiej konferencji "Fundusze europejskie dla różnorodności biologicznej", która odbyła się 7 listopada 2012 roku w warszawskiej siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, a także w trakcie wizyty francuskich przedstawicieli w rezerwacie Dolina rzeki Wałszy 8 listopada 2012 roku.
Wizyta gości z Departamentu Côtes d'Armor była sposobnością do pokazania konkretnych, udanych przedsięwzięć realizowanych w oparciu o projekty dotyczące zwiększania możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałania powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych oraz budowy modelowej ścieżki dydaktycznej i odtworzenia historycznej kładki spacerowej w rezerwacie Dolina rzeki Wałszy. Założeniem tych projektów było ograniczenie antropopresji na najcenniejsze i wrażliwe ekosystemy, zachowanie pełni różnorodności biologicznej poprzez ukierunkowanie ruchu turystycznego, stworzenie modelowej ścieżki edukacyjnej o standardach europejskich, zabezpieczenie przed niszczeniem cennych siedlisk przyrodniczych oraz stanowisk roślin i zwierząt, poprawa uwilgotnienia siedlisk leśnych poprzez podniesienie lustra wody gruntowej na terenach bezpośrednio przyległych do zbiornika lub urządzenia piętrzącego, zmiana szybkiego odpływu wód powierzchniowych z terenu lasu na spowolniony odpływ gruntowy, urozmaicenie i wzbogacenie środowiska leśnego a także kształtowanie prawidłowych postaw wobec środowiska przyrodniczego.
W trakcie wizyty przyrodnicy z Bretanii poznali specyfikę działań, zmierzających do ochrony przyrody w toku prowadzonych przez nadleśnictwo prac w gospodarce leśnej. Zapoznali się również z metodami wykorzystanie zasobów przyrodniczych do turystyki i naszym zaangażowaniem w edukację ekologiczną szerokiego grona dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej. Duże zainteresowanie wzbudziły przedstawione obiekty małej retencji i uzyskane tam efekty. Zadawane były liczne pytania dotyczące struktury Lasów Państwowych, zasad finansowania, polityki gospodarczej, organizacji i gospodarki łowieckiej oraz tematyki dotyczącej obszarów Natura 2000, ochrony strefowej ptaków, współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz wymiaru ekonomicznego prowadzonych przez nadleśnictwo projektów z udziałem środków unii europejskiej.
Wizycie francuskich przedstawicieli Departamentu Côtes d'Armor oprawę lingwistyczną zapewnili pracownicy Departamentu Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, w osobie Pani Małgorzaty Kobusińskiej oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, w osobie Pani Joanny Sienkiewicz.
W spotkaniu podsumowującym wizytę wzięli udział goście z Francji, pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, pracownik Departamentu Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie oraz leśnicy orneccy.
Opracowała: Dorota Wielgosz
Foto: Barbara Widerska, Małgorzata Gruca