Lista aktualności
Co robimy, żeby nie zabrakło nam czystej wody?
Nadleśnictwo Orneta podpisało listy intencyjne dotyczące współpracy w zakresie racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi na obszarach wiejskich powiatów braniewskiego i lidzbarskiego.
Nadleśnictwo Orneta podpisało listy intencyjne dotyczące współpracy w zakresie racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi na obszarach wiejskich i miejskich powiatów braniewskiego i lidzbarskiego, która będzie związana z działaniami zmierzającymi do poprawy sytuacji w zakresie gospodarki wodnej. Działanie to odbywa się w ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Głównymi celami współpracy między innymi będzie: ochrona klimatu i troska o środowisko, w tym: poprawa stanu ekologicznego wód powierzchniowych; racjonalne gospodarowanie zasobami wody, w tym: budowa zbiorników małej retencji oraz działania z zakresu renowacji; rozwój turystyki w obszarze zbiorników wodnych, w tym: tworzenie rozwiązań systemowych w obszarze rozwoju turystyki wodnej.
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione cele Nadleśnictwo Orneta ma duże doświadczenie szczególnie w tworzeniu i odbudowie zbiorników małej retencji, ponieważ już od 1998 r. wykonuje i odtwarza obiekty małej retencji, korzystając z dofinansowania z różnych źródeł: WFOŚiGW, Ekofunduszu, Unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Do 2020 r. Nadleśnictwo Orneta wykonało lub odbudowało 16 zbiorników wodnych o różnej wielkości oraz wiele innych urządzeń wodnych np.: zastawki, progi wodne, bystrotoki, brody. Efektem tych działań było zretencjonowanie prawie 0,5 miliona m3 wody. W 2021 r. Nadleśnictwo odebrało nagrodę dla finalisty Konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI w. za modernizację zbiornika retencyjnego Migny. Tą bogatą praktyczną wiedzą Nadleśnictwo Orneta może się podzielić z innymi współpracującymi podmiotami.
Drugim aspektem działalności Nadleśnictwa, w którym może służyć swoją wiedzą jest tworzenie stref ekotonowych wzdłuż cieków, zbiorników wodnych i bagien chroniących je przed zanieczyszczeniami dostającymi się do wód.
O działaniach związanych z partnerstwem dotyczącym gospodarowania zasobami wodnymi można dowiedzieć się z krótkiego filmu.