Lista aktualności Lista aktualności

konkursu wiedzy przyrodniczo-leśnej dla uczniów szkół gimnazjalnych „Mistrzowie Wiedzy Leśnej".

Emocjonujący finał V i ostatniej edycji terenowego konkursu wiedzy przyrodniczo-leśnej dla uczniów szkół gimnazjalnych „Mistrzowie Wiedzy Leśnej".

W konkursie udział wzięło sześć drużyn reprezentujących szkoły z: Ornety, Lubomina, Lelkowa, Bażyn i Płoskini.

Rozpoczynając Nadleśniczy Nadleśnictwa Orneta Pan Piotr Matusik przywitał serdecznie uczestników oraz ich opiekunów, dokonał otwarcia konkursu, życząc wszystkim sukcesów oraz dobrej zabawy. Po wylosowaniu nazw drużyn i numerów startowych uczestnicy pod opieką harcerzy wyruszyli na trasę konkursu. Tradycyjnie młodzież miała do pokonania około 3-kilometrową trasę, na której czekało 8 stanowisk z określonymi zadaniami do wykonania. Każde ze stanowisk dotyczyło innych aspektów związanych z pracą w lesie, tj: organizacja LP, praca w lesie, narzędzia i maszyny leśne, owady leśne, drzewa leśne, ich owoce i nasiona, ochrona przyrody oraz  zwierzęta leśne. Na wszystkich stanowiskach przygotowane były również konkurencje sprawnościowe.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum Nr 2 w Ornecie uzyskując wynik 68 punktów na 80 możliwych. Kolejne trzy drużyny otrzymały taką samą liczbę punktów, dlatego   odbyła się dogrywka, polegająca na trzykrotnym rzucie woreczkiem do celu. W tej konkurencji najlepsza okazała się drużyna z Płoskini, zapewniając sobie drugie miejsce. Miejsce trzecie zajęła drużyna z Bażyn.

Miejsca na podium:

 I. miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum Nr 2 w Ornecie,
II. miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Płoskini,
III. miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Bażynach.

Ze względu na ostatnią edycję konkursu puchar na stałe pozostanie w rękach Gimnazjum Nr 2 w Ornecie.

Na wszystkich uczestników czekał poczęstunek oraz drobne upominki, a na zwycięzców nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Orneta.

Na zakończenie konkursu Nadleśniczy Nadleśnictwa Orneta Pan Piotr Matusik podziękował wszystkim uczestnikom za zaangażowanie oraz pogratulował posiadanej wiedzy leśnej. Szczególne podziękowania zostały skierowane do orneckich harcerzy za ich pomoc podczas organizacji konkursu.

 

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Suszyńska