Lista aktualności Lista aktualności

Las Polskich spadochroniarzy.

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej na terenie byłego lotniska 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie.

10 października na terenie byłego lotniska 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie upamiętniono żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej wraz z dowódcą generałem Stanisławem Sosabowskim. W trakcie uroczystości posadzono 3 tysiące sadzonek dębów i buków, tyle było niemal żołnierzy Brygady. Głównym gościem imprezy był Pan Alfons Trocki jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Brygady. Pan Alfons Trocki posadził pamiątkowego dęba, a później podzielił się swoimi wspomnieniami, oto jedno z nich „w dniu moich urodzin moją kompanię wizytował generał Stanisław Sosabowski. Dowódca kompanii powiedział generałowi o moich urodzinach, wtedy generał podszedł do mnie i życzył mi, co najmniej 102 lata. To dla mnie jest rozkaz”. Obecnie Panu Alfonsowi brakuje 2 miesięcy i 2 lat do 102 lat.

W sadzeniu obok organizatorów Nadleśnictwa Orneta i Stowarzyszenie „Reduta Orneta” wzięły udział grupy rekonstruktorów historycznych „Front”, „Tobie Polsko”, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie” i „Arnhem” w historycznych strojach żołnierzy Brygady oraz młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Polskich Spadochroniarzy z Gdańska, historyczne samochody udostępniło Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych. Mimo zapowiadanego deszczu pogoda dopisała i uczestnicy posadzili wszystkie 3 tysiące drzewek. Po sadzeniu Alfons Trocki wraz Nadleśniczym Piotrem Matusikiem uroczyście odsłonili pamiątkową tablicę. Na zakończenie wszyscy strudzeni uczestnicy posilili się grochówką z kuchni polowej.

Teraz w rękach Leśników jest pielęgnowanie Lasu, aby ten żywy pomnik wzrastał, a szum dębowych liści przypominał o bohaterstwie Polskich Spadochroniarzy, którym nie było dane walczyć w Polsce. 

Specjalne podziękowania dla inicjatora akcji Pana Roberta Dubaja oraz osób i firm, które pomogły w organizacji tej uroczystości.

 

Wideo: Arkadiusz Mikłusz


Historia powstania - Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej

Jednostka powietrzno-desantowa Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (1941 -1947). Po upadku Francji (1940) z ewakuowanych polskich .... czytaj dalej