Lista aktualności Lista aktualności

W dolinie Rzeki Wałszy wybuchła wiosna.

W Rezerwacie Dolina Rzeki Wałszy wybuchła wiosna, jednocześnie pojawiły się rośliny, które kwitną na przedwiośniu w lutym i marcu: śnieżyca przebiśnieg, wawrzynek wilczełyko, przylaszczka oraz te, które zakwitają wczesną wiosną pod koniec marca i w kwietniu: zawilec, miodunka ćma, kokorycz pełna, ziarnopłon wiosenny, lepiężnik różowy, złoć żółta. Wszystkie te zielne rośliny nazywamy geofitami. Przyjęły one ciekawą strategię rozwoju: rosnąc w runie leśnym kwitną i owocują wiosną przed pojawieniem się liści na drzewach, a gdy warunki świetlne na dnie lasu pogarszają się, z chwilą pojawiania się liści w koronach drzew, ich pędy nadziemne zanikają.

Rezerwat, w którym tak wcześnie przyszła wiosna jest wyjątkowym miejscem na mapie przyrodniczej warmii i mazur. Obejmuje on koryto rzeki, które wcina się w otaczający teren na głębokość 50-60 m, tworząc strome ściany wąwozu. Rzeka płynie w nim wartkim strumieniem typowym dla rzek górskich. Dolina wraz z porastającym lasem tworzy specyficzny mikroklimat sprzyjający występowaniu rzadkich gatunków roślin takich jak: cis pospolity, wawrzynek wilczełyko, buławnik czerwony, podkolan biały, gnieźnik leśny, paprotka zwyczajna, lilia złotogłów, tojad dzióbaty, skrzyp olbrzymi, skrzyp zimowy, bluszcz pospolity i obuwnik pospolity. Walory przyrodnicze i krajobrazowe tego terenu doceniono na początku XIX wieku i w 1907 r. został tu utworzony rezerwat, jako jeden z pierwszych w Europie.

Tekst i zdjęcia Marcin Żurkowski

Zapraszamy do odwiedzenia Rezerwatu, który o każdej porze roku dostarcza niezapomnianych wrażeń. Najciekawsze miejsca udostępnione są ścieżką dydaktyczną wytyczoną po obu stronach rzeki. Rezerwat również stanowi jedną z atrakcji szlaku rowerowego Green Velo.